دوره 4، شماره 14 - ( فصلنامه نقد کودک و نوجوان 1396 )                   جلد 4 شماره 14 صفحات 211-220 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (540 مشاهده)
   ادبیات تخیلی کودکان، دارای افسانه­های کهن با چهارچوبی ساده، بیانی روشن و بدون تصنع است که اغلب، انسان­ها با موجودات غیرعادی در سرزمین­های پریان، حوادث باورنکردنی و فوق‌طبیعی را تجربه می­کنند. خیر و شر به نتیجۀ اعمال خود می­رسند و به‌ظاهر تا ابد، جاودانه در آن باقی می­مانند. از این قبیل داستان­ها با مشابهت­های فراوان ازلحاظ موضوع و شخصیت، کنش­، پایان و... در تمامی فرهنگ­ها در سراسر دنیا وجود دارد. داستان­هایی که خاصیت جادو به آن­ها جذابیتی بخشیده‌است که سالیان‌سال انسان­ها آن را نقل کرده­اند و دست‌مایۀ آفرینش­های تخیلی پیچیده­تر خود مثل داستان­های فانتزی قرار داده­اند که ریشه­هایش را در سرزمین­ داستان­های پریان و اسطوره­ها تناور کرده‌است. از اوایل قرن نوزدهم میلادی پس از پیشرفت همه­جانبۀ علم و کسب یافته­های فراوان از تحقیقات ادبیات عامیانه و فرهنگ‌شناسی و اسطوره‌شناسی، احساس بی­پناهی انسان در چنگال فناوری  و خستگی از خودآگاهی ناخودآگاه، نشر داستان­های فانتزی را روزافزون ساخت به گونه­ای که تمامی کشورها با آغوش باز پذیرای ورود این گونۀ ادبی شدند و سعی کردند در تألیف بومی آن تلاش کنند. موفقیت تألیف داستان­های فانتزی ناب همواره با غربی‌ها بوده‌است و ایران نیز باوجود این‌که همۀ تلاش خود از آغاز ورود این گونه از دهۀ 30 کرده، هنوز در تولید فانتزی ناب و قوی ناکام مانده‌است.
این مقاله به بررسی و تعریف دو گونۀ داستانی تخیلیِ داستان­های پریان و فانتزی پرداخته ضمن آن‌که مختصری از تاریخچۀ این داستان­ها را در غرب و ایران بیان کرده‌است.
واژه‌های کلیدی: داستان‌، پریان، فانتزی، تخیل.
متن کامل [PDF 291 kb]   (4 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۰