دوره 4، شماره 14 - ( فصلنامه نقد کودک و نوجوان 1396 )                   جلد 4 شماره 14 صفحات 197-210 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (682 مشاهده)
یک استاد از ایران (دانشگاه سیستان و بلوچستان) و یک استاد از هندوستان با همکاری هم کتابی دربارۀ داستان‌نویسی در هند نوشتند. آن‌ها با نوشتن این کتاب کوچک کوشیدند جای خالیِ داستان‌شناسی در هندوستان را پُر کنند. برای این کار، دست به پژوهش زدند، استاد ایرانی، مدارک و منابع و دانسته‌های خودش را دربارۀ داستان کودک در ایران دراختیار همکار هندی‌اش قرار داد و استاد هندی نیز هرچه دربارۀ داستان کودک در هند جمع‌آوری کرده بود، دراختیار همکار ایرانی گذاشت تا هم فارسی‌زبانان هند از وضعیت داستان‌نویسی برای کودکان در ایران آگاه شوند و هم ایرانیان در جریان تاریخچه و نمونه‌هایی از داستان‌های کودکانۀ هندی قرار بگیرند. آن‌ها مانند همۀ نویسندگان و پژوهشگران، برای کتابشان پیش‌گفتار، مقدمه و تاریخچۀ موضوع نوشتند و نمونه آوردند و منابع و مآخذ را قید کردند. آن‌ها بعد از شناسنامۀ کتاب، شعری نیز مناسب با موضوع از اسماعیل خویی، شاعر ایرانی آوردند.
در این نوشتار قصد دارم مطالب کتاب را از دریچۀ ساختار و بافتار موردارزیابی قرار دهم و نشان دهم که پدیدآورندگان چقدر توانسته‌اند به موضوع نزدیک شوند؟
متن کامل [PDF 501 kb]   (6 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۰