دوره 4، شماره 14 - ( فصلنامه نقد کودک و نوجوان 1396 )                   جلد 4 شماره 14 صفحات 89-102 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (242 مشاهده)
شعر کودک و نوجوان در ایران، دارای زمینه‌های بسیاری برای پیشرفت است. پژوهشگران می‌توانند در حیطه‌های مختلف، در شعر کودک و نوجوان به کندوکاو بپردازند و زمینه‌های ناشناخته و کشف‌نشده را کشف کنند. یکی از زمینه‌های بکر در شعر کودک و نوجوان، بحث از موسیقی و قالب‌های شعری است. هرچند قالب‌های کلاسیک و نو در شعر کودک دیده می‌شوند، اما فراوانی قالب چهارپاره در شعر کودک و نوجوان ازسویی تهدید و ازسوی دیگر فرصت محسوب می‌شود.
چهارپاره به این دلیل تهدید است که استفادۀ زیاد از این قالب سبب کم‌توجهی به قالب‌های شعری دیگر شده و به این دلیل فرصت است که می‌توان از فرم‌بندی چهارپاره، قالب‌های جدید و متنوع دارای ساختاربندی ساخت؛ قالب‌هایی که در مرحلۀ اول به شکل‌های متنوع شعر کوتاه ساخته می‌شوند. در مرحلۀ بعد هم می‌توان با ترکیب آن‌ها قالب‌های بلند ساخت. این مقاله بر آن است که قالب‌های شعر کوتاه را معرفی کند و با مثال‌هایی شرح دهد؛ قالب‌های مفرد، سه‌گانی، شعرک، پنج‌گانی و قالب زلال. برخی از این قالب‌ها در شعر کلاسیک مسبوق به سابقه است اما برخی از آن‌ها برای اولین بار معرفی می‌شوند.
متن کامل [PDF 358 kb]   (9 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۰